Posted by Luboš on 29th august 2013

DAJ NÁM SEM ŠOTY!!!

Jáj, apinko, očúvaj ma sem, taký som naštartuvaný!
Víš, nesťem nadávať na ludí, čo choďá k nám, čo u nás nehávajú penáze. Víš, ja si ich vážim. Ale potom su aj takí, kerých si vážim len dovtedy, dokedy si neobjennajú. Teda aby si ma pochopev. To, že si objennajú kávu, alebo čaj, alebo aj pikolo, to mi až tak nevadí. Nevadí mi ani, keď dójdu pondelek či uterek a presedá večer pri jennom drinku. Som tomu rád, že sa im u nás lúbi a že sa dobre cíťá. Víš, ja som neni násilný.
Ale volačo ti povím. Nemav by som nadávať na hosťí, ale predsa len, volakerí si to zaslúžá. Keď prídu šésti. Rezervujú si stól. Prídu o 15 minút neskorší. A že oni nesťú drinky, oni sťú len šoty. A jenna, že nealkoholický. Že im hrá kapela naživo, že za pultom máme Dídžeja, kerého musíme zaplatiť a nevyberáme ani evri vstupné, to ich ani nemyká. Oni si dajú po dva šoty a za hodinu idú preč, lebo aj tak sa im tá muzika nelúbi. Keď im čašník sťe ponúknuť dobrý koktajl, tak krúťá hubu. Že šak minule im ho Maťo robev, že voláky z marakuji. Ten z marakuji som robev já. Len že bov s vodku, a bolo to pre partiju ludí, čo to brali jako záverečné kolo, jako kapurkovú, víš. Tedy som im to vytvorev, volakedy takýto šot aj oferujem. A táto asi bola tedy medzi nima, a pila ho. Zjavne jej chuťev, zjavne preto, že tam necítila alkohol, no, povím ti, mám šťasťí, že sa ešte nesťažuvala!
Víš, já ti povím, luďá by aj sťeli kvalitu a já som vďačný, že ju tu aj oceňá. Ale z času na čas sa stane, že dójde voláka slečna a  dá si že: “jeden šot”. No nemám vačšé nervy. A ešte horšé je, že sa to rozširuje jako mor. Urobíš dobrý, luďá to otočá do seba, chutí im to, tak si vypýtajú ďalší. Myslá si, že to stojí jako jeden drink, a že šak ty ten drink rozleješ namísto jenného pohára do štyroch malých. A budeš im to účtuvať ako jeden drink. Tak to neni, jeden šot sa účtuje aj 1,50 aj 2 evrá. Ale asi bude stáť 3. Povím ti prečo. Barman robí úplne rovnakú robotu, jak keby robev normálny drink. To máš jako v reštaurácii. Za polovičnú porciu účtujú ňé 50% z ceny, ale 7O%. A víš prečo? Lebo minú tolko isto plynu a elektriky a trvá to rovnako dlho jak normálna porcia. S koktajlom je to to isté. Ale volačo ti ešte povím. Víš to podávaní koktajlu má téš voláke svoje pravidlá, sú rozdelené do volákych skupín a neni jenno, v akom pohári sa podávajú. Víš a já som té naše drinky vytvorev polla tých starých drinkov tak, aby chutili mojim hosťom. Aby mal voláky zážitek a pocit, že sa u mna oplatí minúť svoje peňáze. To je podstatné. Šoty je len volačo na vác. Nemóžeš dójsť do baru a objennať si jeden šot. To je blbé, to ti dobrý barman neurobí. Víš prečo? Lebo v dobrom bare musí byť aj ten šot dobrý. Nemóžem si urobiť hambu, že ti šot urobím zlý. Vodový. Bez chuti. No a keď tých 3 centilitre volákej tekutiny prebehneš v šejkri s ladom, tak sa ti tam pustí tolko vody, že ho vóbec nemáš taký dobrý, jak keby si si dav normálny koktajl. Ver mi, nesťem ti zle. Sťem ti len predávať kvalitné veci, za kerýma si stojím…

posted by: Luboš Rácz

No comments yet!

Post your comments