Posted by Luboš on 9th august 2017

UŽ SA TEŠÍM!

Dnes som si uvedomil, že už dávno som sa na niečo tak veľmi netešil, ako na nadchádzajúci prvý septembrový týždeň.
Teším sa na prvú Slovenskú Barshow.

Niečo trochu podobné sme tu mali už na začiatku tohto roka, kedy sme už po tretí krát organizovali legendárne Barové Vianoce, ale priznám sa, že z pozície organizátora som si viac uvedomoval zodpovednosť, ktorá ma brzdila v nejakom veľkom užívaní si prežívaných chvíľ, aj keď to bolo z nášho skromného pohľadu veľkolepé. Teda hlavne vďaka hosťom, ktorí prijali moje pozvanie a okrem prednášok sa postavili za bar a urobili taký rakenrol, že mi z toho ešte dnes stoja chlpy na tele.

Dalo by sa očakávať, že sa Barové Vianoce prirodzene posunú do akejsi neoficiálnej slovenskej barshow, čo bolo a stále je aj mojim cieľom, ale nemyslím si, že by to malo byť v takej rovine, ako je všade zaužívané. No a je jasné, že nie som jediný, ktorý tu má snahu niečo robiť, obetovať čas a posúvať úroveň slovenského baru vyššie, ako bola včera, tak že logicky prišiel niekto s nápadom urobiť oficiálnu a poriadnu Barshow, zo všetkým, čo k tomu patrí po vzore veľkého Berlína, Osla, či Atén. Aj keď sa môže zdať, že je toho už veľa, človek má kam chodiť a že sa vlastne neprináša nič nové,  ja si myslím, že toto nie je celkom náš prípad.
Som veľmi rád, že sa do toho pustili chlapci okolo Luba Končoka z Leroy Café práve v spolupráci s Martinom Hudákom zo Savoya, ktorý postupom času svojou húževnatosťou a pracovitosťou dosiahol nie len obdivuhodné úspechy, ale aj získal z toho plynúce vzácne kontakty, čo je pre budúcnosť podobných podujatí viac ako žiadúce. Síce sa teraz môže zdať, že v postupne predstavujúcom sa “lineupe” chýbajú  veľké zahraničné mená tak ako na veľkých barshow, ja som naopak nesmierne rád, že máme doma aj v zahraničí tak kvalitné mená, že si so zaujímavým programom vystačíme na prvej barshow takmer sami. /Teda aspoň podľa doteraz zverejnených speakrov/  Myslím si, že je to odvážny krok a o to viac obdivuhodnejší a ani v najmenšom mi to neuberá z radosti, práve naopak. Možno týmto krokom organizátori prídu o medzinárodnú pozornosť, ale v čase megalomanských “barshow projektov” má toto pre mňa väčšiu hodnotu.
Moja radosť a očakávania sa dajú prirovnať k úplne prvému Barconventu v Berlíne spred desiatich rokov, kedy sme ho navštívili s Erikom a Stanom a rozkukávali sa po barovom svete, pričom sme si patrične vychutnávali /aj keď len v trojici/ rešpekt dnes vysoko uznávaných osobností barového sveta. Ja samozrejme trošičku menej ako tí dvaja, ale užíval som si to rovnako :))  Spomenuli sme si na to aj na Barových Vianociach.

Pernod Ricard, s ktorým úzko spolupracujem je jedným z  hlavných partnerov tohto podujatia. Posledný týždeň s Karolom Domischom intenzívne komunikujeme, čo zaujímavé priniesť do svojich stánkov a ja mám pocit, že sa tu konečne zíde celé barové Slovensko vrátane tých, ktorí pracujú úspešne v zahraničí. Príde Bystrík Uko, Mišo Kobza z Londýna, Slavo Kytka a Maroš Dzurus z Osla, Adam Hrapko z Dubaja, dokonca Adam Laham až z Kanady, príde aj Stan a ešte mnoho mnoho ďalších, s ktorými som sa už pár rokov nevidel /sorry, že som nemenoval/, alebo ktorých poznám iba z Fejsbúku, ale ešte osobne nespoznal. Teším sa moc na kamarátov z Čiech, ktorí dúfam opätujú hojnú návštevu slovenských barmanov v Prahe. K tomu naši slovenskí  barmani, ktorí hrdo zostávajú doma a aj tí mladí, ktorých dúfam príde čo najviac a budú viac hladní po vedomostiach a motivácii, ako smädní po produktoch.

Normálne cítim tú atmosféru už na koži, teším sa na prednášky, na drinky a všetko, čo k tomu patrí. Začal som tomu veriť. Začal som veriť, že to bude neuveriteľné, že to bude šupa, že to bude deň, kedy si starší uvedomia, ako nám mladí vyrástli a majú čo povedať tým, ktorí sú v takom veku, keď sme k nim hovorili my. Verím tomu, že všetci budú odchádzať namotivovaní, prečo robiť toto remeslo, že pochopia, že patriť k našej komunite je privilégium a pocta, ktorá je podmienená poctivou a kvalitnou robotou a pochopením podstaty pohostinnosti. Verím, že aj ten, kto v tom nemá ešte jasno pochopí. Dovolím si tvrdiť, že ešte nikdy som necítil silu barmanskej komunity tak, ako ju budeme cítiť v Bystrici. Verím, že sa nemýlim!

Ozaj, neoficálne začíname večer pred tým v Bratislave, tak verím, že už tam bude cítiť, že máme barmanský sviatok!

Vidíme sa 5.septembra v Bratislave a 6.teho v Banskej Bystrici!

PS:  a ozaj, to najhlavnejšie! Príde aj Erik Lörincz, tak že už nemáš dôvod tam nebyť!

Posted by Luboš Rácz

2 komentáre

  • Martin píše:

    Vážim si každé jedno slovo a tu husiu kozu zdieľam s tebou! 😉

  • Post your comments